czwartek, 2 kwietnia 2009

Prawo Archimedesa

Prawo Archimedesa to podstawowe prawo hydro- i aerostatyki. Na ciało zanurzone w płynie (cieczy lub gazie) działa pionowa, skierowana ku górze siła wyporu. Wartość siły jest równa ciężarowi wypartego płynu. Siła jest przyłożona w środku ciężkości wypartego płynu.

Jak zrozumieć prawo Archimedesa?

Wzór na siłę wyporu:

Fw= Vc*p*g

Fw- siła wyporu
Vc- objętość ciała
p- gęstość cieczy
g- przyciąganie ziemskie











Zdjęcie nr. 1










Zdjęcie nr. 2


Na zdjęciu nr. 1 są dwie szklanki, obydwie do połowy napełnione są wodą. Na zdjęciu nr. 2 do jednej szklanki zostało wrzucone jajko, poziom wody podniósł się. Jajko zatonęło, bo ciężar ciężar właściwy jajka był większy niż ciężar właściwy wody. Jeżeli przed włożeniem dodalibyśmy do szklanki sporo soli i wymieszali wodę, a dopiero potem wsadzili jajko, to pływałoby w wodzie. A to dlatego, że ciężar właściwy wody słonej jest zawsze większy od ciężaru właściwego wody czystej- woda o większej gęstości działa większą siłą wyporową. Dlatego też w słonej, morskiej wodzie łatwiej się pływa.

Jeśli będziesz na basenie lub nad jeziorem, to zwróć uwagę, że im większą powierzchnie ciała zanurzasz tym lżejszy wydajesz się sobie. Tak właśnie działa siła wyporu, pozornie tracisz wagę.

Kamienie na dnie stawu mają większą gęstość niż woda, dlatego nie pływają. Wyparta przez nie woda nie równoważy ich ciężaru. Natomiast np. lód unosi się na powierzchni wody, bo jest od niej lżejszy, tzn. że ma mniejszą gęstość niż woda przy takiej samej powierzchni.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz