czwartek, 2 kwietnia 2009

Prawo Pascala.


Prawo Pascala - jeżeli na płyn (ciecz lub gaz) w zbiorniku zamkniętym wywierane jest ciśnienie zewnętrzne, to (pomijając ciśnienie hydrostatyczne) ciśnienie wewnątrz zbiornika jest wszędzie jednakowe i równe ciśnieniu zewnętrznemu.



Wersja uproszczona:

Ciśnienie zewnętrzne wywierane na ciecz lub gaz znajdujące się w naczyniu zamkniętym rozchodzi się jednakowo we wszystkich kierunkach.

W literaturze angielskiej za prawo Pascala uważa się prawo rozszerzone o wpływ grawitacji: Ciśnienie w płynie na tym samym poziomie jest jednakowe. Różnicę ciśnień między dwiema wysokościami opisuje wzór:




p(ro)- gęstość płynu
g- przyspieszenie ziemskie
h1, h2 - wysokość



Intuicyjna interpretacja tej prawidłowości to: ciśnienie na danej głębokości wywołuje ciężar słupa płynu o jednostkowym przekroju, który jest nad danym punktem.

Zastosowanie prawa Pascala:

a.)pompowanie dętki, materaca, układy hamulcowe, dmuchanie balonów, działanie urządzeń pneumatycznych (prasa pneumatyczna)

b.)działanie urządzeń hydraulicznych (układ hamulcowy, podnośnik hydrauliczny, młot pneumatyczny, prasa hydrauliczna)

c.)pompa hydrauliczna, hamulce pneumatyczne


Zastosowanie prawa Pascala w Prasie hydraulicznej.



Wartość siły F2 jest tyle razy większa od wartości siły F1 ile razy powierzchnia dużego tłoka (S2) jest większa od powierzchni małego tłoka (S1).

Prasy hydrauliczne służą między innymi do nadawania kształtu różnym elementom wykonywanym z blachy itp. Również hamulce hydrauliczne np. w samochodach działają na zasadzie opartej na prawie Pascala.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz