czwartek, 2 kwietnia 2009

Siła Wyporu


Siła wyporu – siła działająca na ciało zanurzone w płynie czyli w cieczy lub gazie w obecności ciążenia. Jest skierowana pionowo do góry - przeciwnie do ciężaru. Wartość siły wyporu jest równa ciężarowi płynu wypartego przez to ciało





ρ – gęstość płynu

g – przyspieszenie grawitacyjne, zazwyczaj przyjmuje się przyspieszenie ziemskie (9,81 m/s2)

V – objętość wypieranego płynu równa objętości części ciała zanurzonego w płynie.


Zależność ta stanowi treść prawa Archimedesa.



Siła wyporu pojawia się po zanurzeniu ciała do płynu (cieczy lub gazu). Powoduje ona, że ciało zaczyna być wypychane ku górze. Siła tego wypychania pochodzi od płynu i jest związana ze zjawiskiem ciśnienia hydro- lub aerostatycznego



Skąd się bierze siła wyporu ?

Powodem powstawania siły wyporu jest fakt, że ciśnienie w płynie zmienia się wraz z głębokością – im głębiej tym większe ciśnienie.




Ponieważ jednak zanurzone ciało ma pewne rozmiary, a w szczególności pewną wysokość inne ciśnienie działa u góry ciała, a inne przy jego dolnej powierzchni.





Większe ciśnienie na dole niż na górze powoduje, że od dołu do góry działa także większa siła parcia. W efekcie zsumowania wektorowego większej siły do góry z mniejszą do dołu powstaje sumaryczna siła skierowana do góry. Nazywa się ona właśnie siłą wyporu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz